"Marianna"

Természetgyógyászképző STÚDIÓ Veszprém

Természetgyógyász képzési rendszer Magyarországon

A természetgyógyászok képzését minisztériumi rendelet határozza meg.

A természetgyógyászati vizsga feltétele: érettségi bizonyítvány.

Ha valaki hivatásszerűen szeretne természetgyógyászattal foglalkozni, alapképzésben kell részt vennie.

A hallgatók az alapképzések és szakképzések elvégzése után az Állami Egészségügyi Ellátó Központban (AEEK) vizsgát tesznek, melynek vizsgadíját a tanfolyamok nem tartalmazzák.

 

Az alapképzés két modulból áll:

  • Egészségügyi modul: bemutatja az emberi szervezet működését, felépítését, a leggyakoribb betegségeket. (Egészségügyi szakképzettséggel rendelkezők a bizonyítványuk bemutatásával mentességet kapnak)
  • Természetgyógyász modul: megismerteti a természetes gyógymódok filozófiáját, betekintést ad a legnagyobb irányzatok gyógyító elveibe. Segítséget nyújt a hallgatónak eldönteni melyik szakképzést válassza

A természetgyógyász képzés keretein túl a hallgatónak részt kell vennie életmód-táborban.

A jelenlegi törvények értelmében OKJ-s Természetgyógyász képzés nincs!  A törvényi szabályzás szerint az OKJ-s végzettséggel egyenértékű, államilag elismert a természetgyógyászati szakképesítés és végzettség.

 

Szakképzések:

Törvény határozza meg, hogy mely szakok elismertek a törvény által.

Szakokból abban az esetben lehet vizsgát tenni, ha a két alapmodul (Egészségügy és Természetgyógyászat) vizsga sikeres.

Államilag elismert természetgyógyászati szakképzések:

Kineziológia:

A kineziológia alternatív személyiség, készség és képességfejlesztő módszer. Energetikai egyensúly kialakítására törekszik.
Az érzelmi stresszek, tanulási nehézségek, önkorlátozó hitrendszerek, önkétely oldása gyengéd módon, az izmok tesztelése által. Az alkalmazott izomtesztelés segítségével felszínre tudjuk hozni a tudatalattiban lévő információkat. Az izomerő változás pontos információt ad a kineziológus  kérdéseire.

Reflexológia:

A talpon (kézen) lévő reflexzónák masszírozását, az egyes zónák és szervek között reflexes kapcsolat van.

A reflexológus tájékozódik a kliens egészségi állapotáról, állapotfelmérést készít a talpról, majd elkészíti a kezelési tervet. A reflexológus ez alapján végzi a kezeléseket.

A reflexológus egészségügyi szakdolgozó, államilag elismert, lehetőséget ad saját vállalkozás indítására, vagy intézményekben (egészségház, wellness központ, masszázs szalon)

A végzettségük államilag elismert, ez lehetőséget nyújt önálló (saját vállalkozás, praxis) létesítésére vagy intézményes munkavállalásra (masszázs szalonok, wellness központok, egészégházak, stb.).

 

Alternatív mozgás-masszázs terápia:

A mozgás- és masszázsterapeuta a Keleti kultúrákhoz tartozó mozgás-masszázsterápiákkal foglalkozik.

Tájékozódik a kliens egészségi állapotáról, speciális természetgyógyászati állapotfelmérő módszereket végez, majd elkészíti a kezelési tervet.

Olyan keleti (kínai, japán, ájurvéda, stb.) mozgássorokat tanít be, és végeztet el a kliensével, amely elősegíti annak gyógyulását, egészségének megőrzését (jóga, chi-kung, thai-chi).

Masszázsterápiát végez (kínai, thai, Yumeiho, Shiatsu masszázs).

Fitoterápia:

A gyógynövényekkel, gyógyteákkal, azok hatóanyagaival, és a belőlük készült gyógyhatású termékekkel foglalkozik.

A legősibb terápiák egyike.

A fitoterapeuta anamnézist vesz fel, majd terápiás tervet készít, mellyel végig vezeti kliensét a terápián.

Ide tartozik az Aromaterápia (illóolajok) és az Apiterápia (méhkaptár termékei) ismerete is.

 

Akupresszúra:

Az akupresszúra a hagyományos kínai orvoslás alapjain nyugszik. Az energiacsatornák, akupresszúrás pontok ismeretével és ujjal való nyomásával, vagy más mechanikai hatással kezel (masszírozás, moxa, köpöly, test és fülgyertya).

 

Fülakupunktúrás addiktológia:

A fülakupunktúrás addiktológus a fülkagylón végez beavatkozást, a fül meghatározott akupunktúrás pontjainak szúrásával terápiás céllal.

A pontok stimulálása segíti a szenvedélybetegségekről való leszokást (pl. dohányzás, alkohol, kábítószer, evéskényszer, játékszenvedély, vásárlás, stb.).

A szúrást mindkét fülbe végezzük. Nagyon hasznos még más problémák és betegségek esetén is, pl. álmatlanság, nyugtalanság, fájdalomcsillapítás, stb.).

A képzés államilag elismert, tehát sikeres elvégzése hivatalos szakképesítést ad. Ez lehetőséget ad a témakörben önálló vagy intézményes munkavállalásra.

 

Életmód-tanácsadó és terapeuta:

  • A legösszetetteb természetgyógyászati szak.
  • Az életmód-tanácsadó segíti kliensét életmódjának alakításában, egészségének megőrzése és helyreállítása érdekében.
  • Az életmódváltásban segítséget nyújtó tanácsadónak valamennyi természetgyógyászati ágban jártasnak kell lennie, így a távol-keleti mozgás és masszázsterápia, egészséges táplálkozás, légzéstechnikáka, gyógynövények ismerete, stb., melyeket együttesen alkalmaz a kezelések során.
  • Az életmódtanácsadó segít és megszervezi a szabadidő hasznos eltöltését, ezzel prevenciós feladatokat is ellát.

 

 

Alternatív Fizioterápia:

A természet ún. archaikus elemeinek (föld, tűz, víz, levegő) felhasználásával végzett ingerterápiák. Főként hidegvíz kezeléseket alkalmaz (zuhany, borogatás, lemosás, egész és részfürdő, ivókúrák). Azonban a többi elemmel (hő, levegő, föld) végzett kezelések is nagyon hasznosak  (pl. pakolások).

 

Szemtréning:

Komplex terápia, látászavarok javítására. látásjavító szemtorna, rehabilitáció. Rossz nézési szokások esetén szemtornával, és más kiegészítő eljárásokkal erősíthető a szem alkalmazkodó képessége